Home
Up

 

B

Congleton Harriers

RESULTS -2003

Home > Results > 2003

Sunday 28 December - CLOUD CLUB HANDICAP

Name Expected Time Handicap Finish Time Actual Time Adjustment
Pete Doyle 59:00 +13:00 70:11 57:11 -1:47
Dot Tanner 71:00 +1:00 70:29 69:29 -1:31
Dave S Taylor 66:00 +6:00 70:48 64:48 -1:12
Harold Pinkney 57:00 +15:00 71:09 56:09 -0:51
Bryan Carr 47:00 +25:00 71:45 46:45 -0:15
Trevor Thorndyke 68:00 +4:00 72:15 68:15 +0:15
Simon Jackson 52:00 +20:00 72:22 52:22 +0:22
Dave C Taylor 63:00 +9:00 72:26 63:26 +0:26
Seaton Kennerley 65:00 +7:00 72:30 65:30 +0:30
Paul Sellers 53:30 +18:30 72:31 54:01 +0:31
Phil Bratby 53:30 +18:30 72:51 54:21 +0:51
Rich Benson 62:00 +10:00 73:11 63:11 +1:11
Derek Dale 55:00 +17:00 73:16 56:16 +1:16
Grant Silk 62:30 +9:30 74:04 64:34 +2:04
Jim Bradbury 56:00 +16:00 74:13 58:13 +2:13
Felicity Doyle 67:00 +5:00 76:17 71:17 +4:17
Derek Lucas 67:00 +5:00 77:01 72:01 +5:01
Terry and Victoria 66:00 +6:00 79:35 73:35 +7:35
Ann Lipton 68:30 +4:30 79:45 76:15 +7:45
Ella Lyman 68:30 +3:30 80:05 76:35 +8:05

Sunday 21 December - CHRISTMAS CRACKER

Bryan Carr 7th 57:34 2nd V40
Steve Bacon 19th 1:00:02  
John Amies 20th 1:00:22 1st V60
Simon Jackson 34th 1:03:28  
Geoff Pettengell 37th 1:04:27 3rd V45
Paul Sellers 41st 1:05:35  
Derek Dale 45th 1:06:27 2nd V55
Harold Pinkney 56th 1:08:54  
Jim Bradbury 60th 1:10:15  
Rich Benson 78th 1:13:49  
Dave S Taylor 109th 1:19:39  
Paula Kennerley 173rd 1:39:13  
Clare Holdcroft 174th 1:39:13  
Ann Lipton 175th 1:39:13  
Ella Lyman 176th 1:39:13  
Dot Tanner 178th 1:39:13  
Dave Campbell 179th 1:39:13  

Sunday 14 December - STOCKPORT 10

Simon Jackson 62nd 64:48 PB

Saturday 6th DECEMBER - NS CROSS COUNTRY - WESTWOOD, LEEK

LADIES - details to follow      
Judith Ceuppens 46th 29:03  
Margaret Fox 56th 31:13 Winner LV55
MEN - details to follow     PROMOTED TO DIVISION 1!!!
Bryan Lomas 42nd 33:20  
Chris Rhodes 67th 35:02  
Simon Jackson 78th 35:36  
Pete Ceuppens 89th 36:04  
Paul Tye 120th 38:23 Debut
Pete Doyle 123rd 38:35  
Bryan Carr 142nd 40:21  
Mark Tilstone 144th 40:49  
Rich Benson 154th 42:06  
Dave S Taylor 162nd 43:48   

Saturday 29th NOVEMBER - CHEDDLETON 10K (250 ran)

Bryan Carr 17th 37:14 4th V40
Steve Bacon 22nd 37:57  
Simon Jackson 52nd 41:01 PB
Harold Pinkney 61st 42:22  
Jim Bradbury 69th 42:53  
Derek Dale 79th 43:37  
Pete Doyle 80th 43:46  
Steve Evans 85th 44:18 PB
Rich Benson 118th 46:48  
Dave S Taylor 156th 50:20  
Felicity Doyle 158th 50:26 2nd LV45
Judith Ceuppens 173rd 51:53 3rd LV40
Margaret Fox 197th 54:44 1st LV60

Sunday 23th NOVEMBER - St. NEOT'S HALF MARATHON

Matthew Lindley   1:30:15  

Sunday 16th NOVEMBER - ROACHES FELL RACE (15m, 3700')

Bryan Carr 9th 2:18:53 4th V40
Geoff Pettengell 32nd 2:37:24  
Felicity Doyle 110th 3:37:48  
Pete Doyle  111th 3:37:48  

Saturday 15th NOVEMBER - NS CROSS COUNTRY - STAFFORD COMMON

LADIES - details to follow     158 points - 4th place
Gill Armstrong 38th 28:38  
Felicity Doyle 58th 32:20  
Margaret Fox 62nd 34:17 Still 1st LV55
MEN - details to follow     509 points -still in 2nd place
Bryan Carr 37th 42:13  
Steve Bacon 42nd 42:39  
Simon Jackson 96th 46:31  
Pete Ceuppens 108th  47:24  
Harold Pinkney 111th 47:43  
Pete Nolan 115th 47:53  
Jim Bradbury 119th 48:14  
Pete Doyle 127th 49:13  
Mark Tilstone 138th 50:49  
Neil Warren 148th 52:18  
Rich Benson 154th 53:25  
JUNIORS (U11)      
Edie Tilstone 30th 9:07 WELL DONE!!

Sunday 2nd NOVEMBER - FLYING FOX 10

Pete Nolan 28th 69:23  
Harold Pinkney 35th 70:04  
Felicity Doyle 105th 82:36 1st LV45

Saturday 1st NOVEMBER - LANGLEY 7

Simon Jackson 29th 47:00 Debut and PB
Pete Doyle 55th 49:24  
Derek Dale 56th 49:29  
Jim Bradbury 57th 49:35  
Nel Moore 90th 54:10 PB
Judy Ceuppens 120th 58:18 PB
Amanda Bell 122nd 58:29 Debut and PB
Margaret Fox 136th 62:51 1st LV65
Pete Brinsley 149th 68:08  

Monday 27th OCTOBER - DUBLIN MARATHON

Dave Campbell ? 4:11:00 Approx

Sunday 26th OCTOBER - RHEIMS HALF MARATHON (2468 ran)

Jerry Comerford 745th 1:35:57  

Saturday 25th/Sunday 26th OCTOBER - KIMM

Bryan Carr/Geoff Pettengell 20th 15:28:38 'A' Class
Dave Fussell/Jackie Pearson 62nd 15:34:20 'B' Class, 7th on handicap
Austin Farr/Chris Tanner-Tremaine 79th 10:41:33 Medium Score

Saturday 25th OCTOBER - NS CROSS COUNTRY - PARKHALL

LADIES - details to follow     135 points - 4th place
Gill Armstrong 33rd 22:34  
Judy Ceuppens  48th  25:05  
Felicity Doyle  54th  25:21  
Margaret Fox  63rd  26:23 Currently 1st LV55
MEN - details to follow     462 points - up to 2nd place
Bryan Lomas 39th 37:53  
Steve Bacon  42nd  38:31  
John Amies  60th 39:21  
Pete Ceuppens 96th  41:58  
Simon Jackson  99th  42:16  
Mark Tilstone  122nd  44:12  
Neil Warren 127th  44:49  
Pete Doyle  132nd 45:24  
Richard Binks  147th  48:03  

Sunday 19th OCTOBER - AMSTERDAM MARATHON (3533 ran)

Pete Doyle 584th 3:15:44 PB
Karen Green 786th 3:23:53 PB and 12th LV35
Rich Benson 1392nd 3:40:27 PB
Paula Kennerley 1565th 3:44:48 PB
Mark Jeffs 1904th 3:53:53  
Derek Lucas 2025th 3:56:48 No. 47!!

Sunday 19th OCTOBER - AMSTERDAM HALF MARATHON (4428 ran)

Janet Tate 926th 1:41:14 PB
Neil Warren 1684th 1:48:02  
Felicity Doyle 2093rd 1:51:45  
Amanda Bell 2614th 1:56:03 Debut and PB

Saturday 18th OCTOBER - NS CROSS COUNTRY - WYE ROAD

LADIES     134 points, 5th place
Gill Armstrong 29th 27:37  
Judy Ceuppens 47th 31:14 Debut
Margaret Fox 58th 33:22  
MEN     568 points, 3rd place
Bryan Carr 23rd 37:38  
Steve Bacon 44th 39:41  
Paul Sellers 107th 43:36  
Simon Jackson 114th 44:09 Debut
Jim Bradbury 117th 44:29  
Phil Buxton 163rd 49:57  
Mark Tilstone 170th 51:02  
Len Frodsham 171st 51:24  
Richard Binks 172nd 51:27 Debut
Malcolm Jackson 174th 51:40 Debut

Sunday 12th OCTOBER - CONGLETON HALF MARATHON (330 ran)

Paul Marsh 55th 1:28:13  
Harold Pinkney 72nd 1:30:47  
Paul Sellers 83rd 1:31:42  
Simon Jackson 106th 1:33:57 Debut and PB
Pete Doyle 117th 1:34:56  
Mark Tilstone 134th 1:37:51  
Dave S Taylor 228th 1:48:53  
Dave Campbell 234th 1:49:41  
Felicity Doyle 239th 1:50:28 1st LV45
Malcolm Jackson 247th 1:51:39 Debut and PB
Margaret Fox 276th 1:58:18 2nd LV60
Karen Green 331st 2:27:30 An excellent race sweeper

Sunday 12th OCTOBER - CONGLETON QUARTER MARATHON (44 ran)

Derek Dale 8th 46:12  
Rich Benson 9th 46:32  

Sunday 12th OCTOBER - CONGLETON FUN RUN (54 ran)

Stephen Jackson 8th    
Emily Doyle 27th    
Sarah Jackson 29th    
Lauren Jeffs 43rd    
Sonia Jeffs 44th    
Grace Jeffs 46th    
Mark Jeffs 51st    
Ella Kennerley 53rd    
Paula Kennerley 54th    

Sunday 5th OCTOBER - CARSINGTON DUATHLON (5K/30K/5K)

Overall 5K 30K 5K Overall
Steve Bacon 51st 18:11 31st 55:16 55th 20:02 31st 1:33:29
Mark Tilstone 113th 20:06 95th 58:54 128th 24:56 134th 1:43:56

Sunday 28th SEPTEMBER - MACCLESFIELD HALF MARATHON (556 ran)

Pete Doyle 82nd 1:32:37  
Paul Sellers 118th 1:36:00  
Rich Benson 141st 1:37:48  
Jerry Comerford 191st 1:40:50  
Janet Tate 233rd 1:43:52 PB
Graham Squires 240th 1:44:29 PB
Dave Campbell 246th 1:44:46  
Felicity Doyle 314th 1:48:58  
Peter Brinsley 511th 2:10:20  

Sunday 21st SEPTEMBER - GREAT NORTH RUN

Harold Pinkney ?? 1:37:18  

Sunday 7th SEPTEMBER - PASSING CLOUDS FELL RACE

John Amies 8th 1:23:14 1st V60
Derek Dale ? 1:37:00  

Sunday 7th SEPTEMBER - WOLVERHAMPTON HALF MARATHON

Pete Nolan 86th 1:30:21  
Pete Doyle 118th 1:33:15  
Felicity Doyle 352nd 1:48:02 2nd LV45 

Saturday 6th SEPTEMBER - BULLOCK SMITHY (56 miles!)

Geoff Pettengell 15th 11:56:00  

Sunday 31st AUGUST - KIRKHAM 10K

Mark Jeffs 107th 41:37 PB

Sunday 24th AUGUST - LEEK HALF MARATHON

Bryan Carr 8th 1:22:08  
Pete Nolan 70th 1:37:34  
Pete Doyle 107th 1:41:53  
Rich Benson 149th 1:47:30  
Felicity Doyle 189th 1:55:01 1st LV45
Peter Brinsley 260th 2:16:42  

Tuesday 19th AUGUST - HANLEY PARK 5K

Pete Nolan ? 18:39 MV55 prizewinner
Harold Pinkney ? 20:09  

Sunday 17th AUGUST - BIRCHWOOD 10K

Pete Nolan 98th 39:00  

Saturday 16th AUGUST - TEGGS NOSE FELL RACE

Paul Sellers ? 1:02:39  
Derek Dale ? 1:07:01  
Austin Farr ? 1:08:31  

Wednesday 13th AUGUST - STAFFS KNOT 5

Pete Nolan 63rd 31:40  
Pete Doyle 98th 33:22  
Harold Pinkney 110th 34:06  
Felicity Doyle 224th 39:40  

Thursday 7th AUGUST - RUDYARD (5m)

Steve Bacon 28th 31:42  
Geoff Pettengell 48th 33:33  
Pete Doyle 69th 34:44  
Derek Dale 86th 35:36  
Dave C Taylor 111th 38:05  
Dave Forster 118th 38:27  
Derek Lucas 141st 40:04  
Len Frodsham 145th 40:24  
Dave Campbell 149th 40:55  
Felicity Doyle 158th 41:47  
Dot Tanner 173rd 43:19 3rd LV50
Ann Lipton 176th 43:29  
Ella Lyman 184th 45:10  
Rich Benson DNF    
Matt Plummer DNF    
FUN RUN      
Emily Doyle 14th    

Tuesday 5th AUGUST - BERRYHILL FIELDS 10K

Pete Nolan 30th 40:44  
Pete Doyle 54th 43:17  
Dave Forster 101st 49:11  
Felicity Doyle 112th 52:15  

Sunday 3rd AUGUST - MEERBROOK 15K

Pete Doyle 64th 76:22  
Dave S Taylor 89th 82:44  
Dave Forster 94th 83:57  
Dave Campbell 93rd 83:53  
Ann Lipton 100th 85:24  
Peter Brinsley 127th 99:10  

Thursday 31st JULY - FOREST 5

Matt Plummer 31st 49:50  
Dot Tanner 36th 51:06 1st LV50

Wednesday 30th JULY - CARSA 5

Pete Nolan 46th 31:30 2nd V55
Pete Doyle 71st 32:52  
Harold Pinkney 81st 33:21  
Derek Dale 106th 34:35  
Jim Bradbury 137th 36:11  
Dave Forster 150th 37:24  
Dave S Taylor 159th 37:54  
Felicity Doyle 171st 38:50 2nd LV45
Ann Lipton 173rd 39:12 PB

Sunday 27th JULY - JOHN OULTRAM 10

Pete Nolan 106th 67:31  
Pete Doyle 150th 71:03 PB
Felicity Doyle 294th 84:27 3rd Group M, 1st LV45 
Ann Lipton 314th 87:41 PB 
Margaret Fox 338th 91:09 1st in age group

Thursday 24th JULY - PARKHALL HILLY (4.2m)

Chris Pemberton 24th 26:53  
John Amies 31st 27:21 1st V60
Geoff Pettengell 37th 27:41 3rd V45
Harold Pinkney 55th 28:52  
Pete Doyle 56th 28:53  
Derek Dale 65th 29:22 3rd V55
Dave C Taylor 91st 31:44  
Derek Lucas 97th 32:36  
Dave S Taylor 104th 33:10  
Trevor Thorndyke 105th 33:10 2nd V60
Austin Farr 113th 33:31  
Len Frodsham 125th 34:42  
Dave Campbell 127th 35:05  
Ella Lyman 137th 37:06  
Margaret Fox 143rd 38:38 1st LV60

Tuesday 22nd JULY - FENTON PARK 5K

Pete Nolan ?? 19:??  
Pete Doyle ?? 20:20  

Thursday 17th JULY - BIRCHALL (5.5m)

Steve Bacon 21st 35:57  
Chris Pemberton 26th 36:08  
Jim Bradbury 59th 38:57  
Harold Pinkney 60th 39:03  
Pete Doyle 63rd 39:05  
Derek Dale 76th 40:10  
Rich Benson 86th 41:04  
Matt Plummer 88th 41:06  
Dave C Taylor 100th 43:10  
Dave S Taylor 102nd 43:36  
Paula Kennerley 126th 45:14  
Derek Lucas 136th 46:13  
Austin Farr 137th 46:15  
Dot Tanner 145th 47:41 2nd LV50
Ann Lipton 150th 48:37  
Felicity Doyle 151st 48:50  
Ella Lyman 153rd 49:30  
Margaret Fox 162nd 52:38 1st LV60

Wednesday 16th JULY - PAU to BAYONNE (Tour De France Stage 16) 125 miles with 2 category 1 climbs!!!

Mark Tilstone 2261st 8:23:00 Silver medal standard for age group
(8000 started)

Sunday 13th JULY - CHEADLE FESTIVAL 4

Steve Bacon 21st 24:34 2nd Group B
Pete Nolan 34th 25:35 3rd V55
Pete Doyle 64th 27:17  
Rich Benson 91st 28:44 2nd Group E
Felicity Doyle 155th 34:00  
Margaret Fox 173rd 38:23 1st L55

Thursday 10th JULY - ROACHES (6m)

Steve Bacon 18th 41:59  
John Amies 27th 42:24 1st V60
Chris Pemberton 34th 43:57  
Geoff Pettengell 40th 44:52  
Derek Dale 70th 47:18  
Jim Bradbury 73rd 47:38  
Harold Pinkney 75th 47:51  
Pete Doyle 76th 47:53  
Phil Buxton 90th 49:20  
Matt Plummer 97th 50:07  
Rich Benson 101st 50:33  
Gill Armstrong 104th 50:44 4th Senior Lady
Austin Farr 124th 53:18  
Terry Dykes 131st 53:54  
Trevor Thorndyke 137th 54:23 3rd V60
Paula Kennerley 138th 54:27  
Derek Lucas 158th 56:47  
Len Frodsham 159th 57:01  
Dot Tanner 163rd 57:27 3rd L50
Ann Lipton 173rd 59:40  
FUN RUN      
Emily Doyle 23rd     
Nuala Armstrong 32nd    
Ella Kennerley 33rd    

Thursday 3rd JULY - MARSHES HILL (5.5m)

John Amies 35th 39:47 1st V60
Derek Dale 59th 41:46  
Pete Doyle 60th 41:48  
Matt Plummer 95th 44:37  
Trevor Thorndyke 124th 48:34 3rd V60
Austin Farr 127th 48:55  
Dave Campbell 138th 50:14  
Ann Lipton 141st 50:24  
Dot Tanner 150th 51:21 3rd L50
Ella Lyman 152nd 52:38  
FUN RUN      
Emily Doyle 16th    

Thursday 26th JUNE - SHUTLINGSLOE (3m)

Steve Bacon 18th 27:41  
Geoff Pettengell 33rd 29:22  
Pete Nolan 37th 29:43  
Derek Dale 81st 32:47  
Harold Pinkney 85th 33:01  
Phil Buxton 93rd 33:26  
Rich Benson 113th 34:50  
Matt Plummer 121st 35:21  
Austin Farr 126th 35:47  
Gill Armstrong 132nd 36:19  
Dave S Taylor 138th 37:01  
Dave C Taylor 144th 38:00  
Trevor Thorndyke 171st 40:33  
Len Frodsham 174th 41:30  
Ella Lyman 175th 41:47  
Ann Lipton 177th 42:03  
FUN RUN      
Emily Doyle 18th    
Nuala Armstrong 31st    
Ella Kennerley 35th    

Sunday 22nd JUNE - BLACKPOOL HALF MARATHON

Matthew Lindley ? 1:18:18 By handcycle

Thursday 19th JUNE - OAKAMOOR HILLY (4.5m)

John Amies 18th 32:13 1st V60
Geoff Pettengell 28th 33:25 2nd V45
Jim Bradbury 48th 35:16  
Derek Dale 52nd 35:38  
Harold Pinkney 57th 36:05  
Pete Doyle 60th 36:22  
Rich Benson 82nd 38:36  
Dave S Taylor 85th 38:44  
Gill Armstrong 91st 39:06  
Paula Kennerley 109th 40:22  
Dave C Taylor 112th 40:42  
Austin Farr 113th 40:42  
Dave Campbell 128th 42:35  
Trevor Thorndyke 130th 42:52  
Ann Lipton 139th 42:35  
Dot Tanner 144th 44:28 3rd L50

Sunday 15th JUNE - POTTERIES MARATHON (593 finished)

Bryan Carr 7th 2:47:10 PB, 1st V40
Dave Taplin 21st 3:09:15 2nd V50
RELAY TEAMS      67 finished
Men 10th 3:18:25  
Ladies 14th 3:28:48  

Thursday 12th JUNE - BUXTON HILLY (5m)

Steve Bacon 14th 35:37  
John Amies 17th 35:49 1st V60
Geoff Pettengell 34th 37:35  
Jim Bradbury 52nd 40:00  
Derek Dale 55th 40:09  
Pete Doyle 59th 40:21  
Harold Pinkney 67th 41:31  
Gill Armstrong 81st 42:49 5th Senior Lady
Dave S Taylor 85th 43:21  
Austin Farr 98th 44:25  
Trevor Thorndyke 115th 47:22 3rd V60
Dot Tanner 117th 47:34 2nd L50
Dave Campbell 124th 48:07  
Terry Dykes 126th 48:12  
Len Frodsham 136th 49:26  
Ann Lipton 138th 50:44  
Ella Lyman 139th 50:59  

Tuesday 10th JUNE - TUNSTALL PARK 5K

VETERANS      
Pete Nolan 28th 19:11  
Pete Doyle 48th 20:22  
SENIORS      
Mark Jeffs 41st 21:25  

Sunday 8th JUNE - STONE FESTIVAL 5

Geoff Pettengell 47th 34:42  
Pete Doyle 50th 34:56  
Felicity Doyle 96th 40:17 1st L45
Margaret Fox 111th 44:07 1st L65

Thursday 5th JUNE - BIDDULPH COUNTRY PARK (5m)

Steve Bacon 21st 32:28  
Pete Nolan 32nd 34:14 3rd V55
Geoff Pettengell 38th 34:41  
Jim Bradbury 60th 36:48  
Pete Doyle 66th 37:13  
Derek Dale 71st 37:29  
Harold Pinkney 73rd 37:36  
Dave S Taylor 110th 41:16  
Dave C Taylor 112th 41:43  
Dave Campbell 128th 42:48  
Trevor Thorndyke 133rd 43:03 2nd V60
Dot Tanner 136th 43:41 3rd L50
Felicity Doyle 141st 44:09  
Derek Lucas 148th 45:09  

Saturday 31st MAY - WINCLE TROUT RUN (7K)

Bryan Carr 8th 31:54 3rd V40
Steve Bacon 23rd 35:12  
Pete Nolan 59th 39:42  
Jim Bradbury 71st 40:33  
Pete Doyle 72nd 40:41  
Rich Benson 88th 42:47  
Harold Pinkney 92nd 43:26  
Austin Farr 107th 45:00  
Gill Armstrong 126th 48:34  
Dot Tanner 146th 50:51  
Felicity Doyle 155th 52:07  

Thursday 29th MAY - TITTESWORTH SUMMER SERIES (4.5m)

John Amies 17th 30:29 1st V60
Steve Bacon 18th 30:37  
Pete Nolan 44th 33:17 3rd V55
Geoff Pettengell 45th 33:26  
Jim Bradbury 51st 33:49  
Harold Pinkney 63rd 34:58  
Pete Doyle 64th 35:01  
Derek Dale 67th 35:09  
Rich Benson 69th 35:14  
Matt Plummer 88th 37:06  
Austin Farr 91st 37:26  
Dave S Taylor 95th 37:41  
Dave C Taylor 114th 39:35  
Len Frodsham 121st 40:10  
Dave Campbell 123rd 40:26  
Trevor Thorndyke 131st 41:07  
Derek Lucas 132nd 41:08  
Dot Tanner 145th 42:16 3rd L50
Ella Lyman 152nd 43:36  
Margaret Fox 158th 45:14 1st L60

Monday 26th MAY - MANCHESTER GREAT RUN (10K)

Steve Bacon 142nd 38:50  

Sunday 18th MAY - CHESTER HALF MARATHON

Steve Bacon 99th 1:26:57  
Paul Sellers 130th 1:28:34  
Jim Bradbury 181st 1:30:33 4th V55
Pete Doyle 213th 1:31:55  
Rich Benson ?? 1:33:46  
Dave Fussell 272nd 1:34:15  
Mark Jeffs 332nd 1:36:09  
Phil Buxton 465th 1:39:17  
Val Fussell 518th 1:40:39  
Dave S Taylor 600th 1:42:41  
Dave Campbell 674th 1:44:22  
Nel Moore 675th 1:44:26  
Felicity Doyle 740th 1:46:45  
Matt Plummer 778th 1:47:25  
Margaret Fox 1243rd 1:59:15 1st L60

Tuesday 13th MAY - LONGTON PARK 5K (VETS RACE)

Pete Nolan 38th 19:21  
Pete Doyle 59th 20:02 PB

Sunday 11th MAY - UTTOXETER HALF MARATHON

Rich Benson 90th 1:37:30  

Wednesday 7th MAY - CLAYTON 10K

Pete Nolan 52nd 40:05  
Jim Bradbury 67th 41:34  
Pete Doyle 75th 41:58 PB
Rich Benson 101st 43:55  
Dave Campbell 133rd 47:50  
Felicity Doyle 139th 49:04  

Sunday 20th APRIL - SOUTH CHESHIRE 10K

Jim Bradbury 53rd 42:00 2nd V55

Friday 18th APRIL - SALFORD 10K

Pete Nolan 95th 40:12 3rd V55

Sunday 13th APRIL - LONDON MARATHON

LADIES      
Karen Green 435th 3:33:18 PB
Val Fussell 1036th 3:52:58  
Margaret Fox 3110th 4:31:35 5th L65
Sally Budden 6739th 5:38:42 PB
MEN      
Bill Hall 4311th 3:34:14  
Mark Jeffs 5840th 3:44:21 PB
Rich Benson 6619th 3:49:04 PB
Dave Fussell 7354th 3:52:58  
Chris Pemberton 8794th 3:59:44 PB
Matt Plummer 10754th 4:11:33  
Dave Campbell 10978th 4:12:52  
Chris Walsh 18518th 4:57:08 PB
Graham Squires 18522nd 4:57:09 PB

Tuesday 8th APRIL - CHESTER SPRING 5

Clare Holdcroft 237th 39:04  

Sunday 6th APRIL - NEWCASTLE 7

Harold Pinkney 99th 48:00  
Rich Benson 121st 49:29  
Dave Campbell 156th 53:08  
Dave S Taylor 162nd 54:02  
Ella Lyman 194th 59:20  

Sunday 6th APRIL - PARIS MARATHON

Pete Doyle 4541st 3:16:35 PB
Felicity Doyle 14583rd 3:51:51  
Paula Kennerley 21435th 4:18:43  
Seaton Kennerley 21436th 4:18:43 PB
Joe Gahan 28126th 5:13:07  

Sunday 23rd MARCH - IRONBRIDGE HALF MARATHON

Clare Holdcroft 301st 1:54:17  

Sunday 23rd MARCH - STAFFORD HALF MARATHON

Pete Nolan 147th 1:31:24  

Sunday 23rd MARCH - WILMSLOW HALF MARATHON

Pete Doyle 455th 1:30:52  
Dave Fussell 518th 1:32:17  
Mark Jeffs 674th 1:35:29  
Rich Benson 703rd 1:35:54  
Val Fussell 1079th 1:42:48  
Sarah Constable 1104th 1:43:16  
Dave Campbell 1140th 1:43:50  
Felicity Doyle 1142nd 1:43:51  
Dave S Taylor 1212th 1:44:55  
Nel Moore 1221st 1:45:03  
Seaton Kennerley 1335th 1:46:44 PB
Matt Plummer 1462nd 1:48:28  
Chris Walsh 1710th 1:51:56  
Sue Spencer 1778th 1:52:48  
Margaret Fox 1838th 1:53:34 1st L65
Ella Lyman 2462nd 2:05:21  
Liz Sweatman 2618th 2:09:38  
Sally Budden 2757th 2:14:38  

Sunday 16th MARCH - LAD'S LEAP FELL RACE (ENGLISH CHAMPS)

Bryan Carr 135th 58:01  
John Amies 175th 1:00:25 1st V60

Sunday 9th MARCH - CLOUD 9 CHALLENGE

John Amies 22nd 1:05:36 1st V60
Janine Barrow 66th 1:14:37 5th Lady
Dot Tanner 141st 1:30:30  
Judith Cueppens 147th 1:32:27  

Sunday 9th MARCH - STAFFORD 20

Mark Jeffs 126th 2:34:33 PB
Margaret Fox 234th 3:04:45 1st L65

Sunday 2nd MARCH - CHEADLE SPRING 5

Jim Bradbury 53rd 33:07  

Sunday 15th FEBRUARY - PARBOLD HILL RACE(6.75m, 700')

John Amies 52nd 49:14 1st V60

Sunday 9th FEBRUARY - TIGGER TOR (10m, 1550')

Bryan Carr ?? 1:13 1st V40
John Amies ?? 1:21 1st V60

Sunday 2nd FEBRUARY - ALSAGER 5

Steve Bacon 153rd 29:25 PB
Pete Nolan 243rd 31:32  
Mark Jeffs 298th 32:40 PB
Harold Pinkney 308th 32:49  
Pete Doyle 310th 32:51 PB
Rich Benson 440th 35:27  
Felicity Doyle 561st 38:02  
Dave S Taylor 564th 38:05  
Margaret Fox 635th 40:22 1st L65
Sally Budden 775th 46:20  
Dave Campbell 792nd 47:30  

Sunday 2nd FEBRUARY - MICKLEDEN STRADDLE (12m, 1880')

Bryan Carr ?? 1:48  
John Amies ?? 1:58 1st V60

Sunday 26th JANUARY - WHITE NANCY (5.5m, 1200')

John Amies 17th 43:51 1st V60

Sunday 19th JANUARY - ASHURST BEACON (6m, 950')

John Amies 52nd 43:49 1st V60

Sunday 19th JANUARY - FOUR VILLAGES HALF MARATHON

Steve Bacon 137th 1:24:30  
Mark Jeffs 276th 1:30:15 PB
Jim Bradbury 277th 1:30:17  
Pete Doyle 297th 1:30:38 PB
Dave Fussell 387th 1:33:04  
Jerry Comerford 408th 1:33:40  
Rich Benson 523rd 1:37:06  
Gill Armstrong 563rd 1:38:17  
Nel Moore 797th 1:43:23 PB
Dave Campbell 882nd 1:45:53  
Felicity Doyle 895th 1:46:14  
Matt Plummer 1141st 1:53:57  
Margaret Fox 1163rd 1:54:40  
Peter Brinsley 1453rd 2:13:05  

Sunday 12th JANUARY - CLUB CLOUD RACE

  H'cap Posn H'cap Time Actual Posn Actual Time
Dot Tanner 1st 71:58  9th 71:58
Rich Benson  2nd 77:12  5th  61:42
Jim Bradbury  3rd 77:19 3rd  55:49
Dave S Taylor 4th  77:37  7th  66:07
Austin Farr 5th 77:48 6th 63:18
Len Frodsham 6th 78:10 8th 67:40
Paul Sellers 7th 79:07 1st 53:37
Harold Pinkney 8th 81:19 4th 57:49
Geoff Pettengell 9th 81:32 2nd 55:02
Dave Campbell 10th 82:12 10th 72:42

Sunday 12th JANUARY - CANNOCK CHASE TRIGS

John Amies 23rd 1:58  
Steve Bacon 26th 1:59  

Sunday 5th JANUARY - CHESHIRE XC CHAMPIONSHIPS

Steve Bacon 40th 42:04  
John Amies 55th 44:04 1st V60
Jim Bradbury 68th 46:24  
Rich Benson 86th 51:34