Home
Up

 

B

Congleton Harriers

RESULTS -2002

Home > Results > 2002

Sunday 22nd December - ROACHES CHRISTMAS CRACKER

Bryan Carr 12th 57:12  
Steve Bacon 22nd 59:22  
John Amies 30th 63:05  
Geoff Pettengell 44th 66:14  
Jim Bradbury 51st 67:30  
Harold Pinkney 58th  69:17  
Mark Tilstone 72nd 71:04  
Rich Benson 74th  71:32  
Austin Farr 92nd 75:30  
Mike Laurence 105th 78:30  
Dave C Taylor 109th 79:07  
Trevor Thorndyke 116th 80:14  
Dave Green 137th 83:38  
Felicity Doyle 169th 90:28  
Gill Armstrong 167th 90:28  
Paula Kennerley 168th 90:28  

Sunday 8th December - KEYWORTH TURKEY TROT HALF MARATHON

Mark Jeffs ? 1:36:12 PB

Saturday 7th December - NORTH STAFFS XC4 - WESTWOOD, LEEK

Bryan Carr 24th 25:26  
Graham Bennett 25th 25:27  
Steve Bacon 59th 27:13  
John Amies 90th 28:09  
Chris Rhodes 92nd 28:15  
Phil Bratby 108th 29:01  
Paul Sellers 118th 29:32  
Jim Bradbury 164th ??  
Mike Laurence 193rd 33:48  
Rich Benson 199th 34:24  
Len Frodsham 207th 35:00  

Saturday 30th November - CHEDDLETON 10K

Steve Bacon 15th 37:45 PB
John Amies   39:47 Prizewinner V60
Phi Bratby   39:47  
Paul Sellers   40:20  
Jim Bradbury   42:50  
Derek Dale   43:03  
Pete Doyle   44:36  
Rich Benson   45:47  
Gill Armstrong   46:10 Prizewinner
Paula Kennerley   47:01 Prizewinner
Dave Campbell   48:10  
Dave S Taylor   48:21 PB
Matt Plummer   48:22  
Margaret Fox   54:15 Prizewinner LV65

Sunday 24th November - Blenheim Clour Eynsham 10K

Mark Jeffs 161st 43:07 PB

Saturday 16th November - NORTH STAFFS XC3 - STAFFORD COMMON

MEN      
Bryan Carr 26th 40:46  
Graham Bennett 31st 41:14  
Steve Bacon 80th 44:58  
Phil Bratby 128th 47:44  
Paul Marsh 168th  50:54  
Harold Pinkney 175th  51:22  
Phil Buxton 191st  52:26  
Pete Doyle 198th 52:48  
Grant Silk 207th 53:54  
Rich Benson 212th 54:48  
Len Frodsham 223rd  55:31  

Saturday 3rd November - LANGLEY 7

Phil Bratby 29th 46:42 3rd V55
Paul Sellers 35th 47:55  
Jim Bradbury 42nd 49:19 4th V55
Derek Dale 59th 50:54  
Rich Benson 73rd 54:25  
Dave S Taylor 85th 56:42  

Saturday 26th October - NORTH STAFFS XC2 - PARKHALL

LADIES      
Margaret Fox 49th 26:27 Currently lying 3rd V55
MEN     554 points, currently lying 9th out of 10 teams
Graham Bennett 23rd 37:01  
Bryan Lomas 36th  37:55  
Steve Bacon 65th  39:43  
Jim Bradbury 111th 42:26 Currently lying 3rd V55
Neil Warren 150th  45:05  
Phil Buxton 169th  46:05  
Rich Benson 191st  49:02  
Dave S Taylor 195th  49:39  
Len Frodsham 206th  51:47  
Grant Silk 207th  51:49  

Saturday 19th October - NORTH STAFFS XC1 - WYE ROAD

LADIES     156 points, currently 11th out of 10 teams
Paula Kennerley 41st 28:52  
Ella Lyman  52nd 31:18  
Margaret Fox  63rd 32:53 3rd V55
MEN     584 points, 8th out of 10 teams
Bryan Carr 20th 38:47  
Bryan Lomas 34th  39:55 Debut!!
Steve Bacon 70th  42:12  
Jim Bradbury 118th  45:42 4th V55
Neil Warren 163rd  49:00  
Mike Laurence 179th 49:43  
Pete Doyle 180th 49:44  
Terry Dykes 194th 50:39  
Len Frodsham 210th  53:41  

Sunday 13th October - CHESTER ZOO 10K

Steve Bacon 91st 38:53  
Jim Bradbury 130th 40:24  
Matt Plummer 301st 45:22  
Phil Buxton 323rd 45:44  
Dave Campbell 372nd 46:42  
Margaret Fox 563rd 50:47  
Helen Burt 694th 53:54 PB
David Murray 731st 55:08  

Sunday 13th October - DENSTONE HALF MARATHON

Pete Doyle 122nd 1:39:38  
Rich Benson 148th 1:42:30  
Felicity Doyle 175th 1:49:57  

Sunday 22nd September - MACCLESFIELD HALF MARATHON

Gill Armstrong 128th 1:37:39 PB
Rich Benson 160th 1:39:54  
Dave S Taylor 193rd 1:42:20 PB
Felicity Doyle 214th 1:43:42 3rd LV40
Matt Plummer 259th 1:46:42  
Nel Moore 268th 1:47:18  
Margaret Fox 360th 1:55:01 1st LV65
Peter Brinsley 366th 1:56:02  

Sunday 15th September - PASSING CLOUD

Phil Bratby 14th 1:26:33  

Sunday 15th September - LAKE VYRNWY HALF MARATHON

Bryan Lomas 26th 1:16:50 PB

Sunday 15th September - CONGLETON HALF & 6.9

HALF      
Dave S Taylor 72nd 1:41:53  
Margaret Fox 113th 1:57:43  
6.9      
Len Frodsham 20th 1:09:40  

Sunday 8th September - CHROME HILL

Steve Dunn   44:19  
Rich Benson   44:32  
Dave S Taylor   45:00  

Saturday 7th September - IPSTONES 5

Bryan Lomas 8th 30:19  
Felicity Doyle 111th 40:37  

Sunday 25th August - LEEK HALF MARATHON

Bryan Carr 4th 1:18:53  
Bryan Lomas 6th 1:20:40  
Paula Kennerley 130th 1:47:56 6th in age group
Felicity Doyle 151st 1:51:58 2nd in age group
Rich Benson 159th 1:54:05  

Sunday 18th August - BIRCHWOOD 10K

Felicity Doyle 340th 48:53  

Thursday 15th August - RUDYARD

Derek Dale 54th 34:38 2nd V55
Matt Plummer 72nd 36:01  
Paula Kennerley 91st 37:15  
Dave C Taylor 94th 37:36  
Terry Dykes 95th 37:39  
Rich Benson 99th 37:53  
Dave S Taylor 101st 38:02  
Austin Farr 104th 38:34  
Dave Campbell 106th 38:49  
Trevor Thorndyke 118th 39:54  
Ella Lyman 141st 42:31  
Margaret Fox 153rd 45:08 1st LV60
Liz Sweatman 157th 46:51 2nd LV45

Wednesday 15th August - STAFFS KNOT 5

Bryan Lomas 15th 29:26  

Saturday 10th August - TEGGS NOSE FELL RACE

John Amies 23rd 57:05 1st V60
Phil Bratby      

Thursday 8th August - PARKHALL HILLY

Derek Dale 60th 29:33  
Steve Dunn 62nd 29:47  
Pete Doyle 68th 29:57  
Paula Kennerley 86th 31:31  
Dave Campbell 95th 33:03  

Tuesday 6th August - BERRYHILL FIELDS 10K

Bryan Lomas 5th 37:07  

Wednesday 31st July - CARSA 5

Derek Dale 125th 35:36 228 ran
Dave S Taylor 149th 37:34 PB
Felicity Doyle 181st 40:29  
Margaret Fox 189th 41:52  

Saturday 27th July - INTERNATIONAL SNOWDON RACE

Derek Dale   1:43 10 miles, 3200' up and down

Saturday 27th July - JOHN OULTRAM 10

Pete Doyle 78th 76:31 Very hot - 142 ran

Thursday 25th July - BIRCHALL SUMMER SERIES

John Amies 17th 36:26 1st V60
Derek Dale 39th 40:22 2nd V55
Matt Plummer 46th 41:10  
Steve Dunn 62nd 41:55  
Rich Benson 69th 42:15  
Terry Dykes 88th 43:48  
Dave S Taylor 93rd 44:51  
Trevor Thorndyke 100th 46:55  
Ella Lyman 113th 49:17 3rd LV35
Margaret Fox 129th 52:24 1st LV60
Liz Sweatman 137th 54:46 3rd LV45

Thursday 18th July - ROACHES SUMMER SERIES

Paul Sellers 14th 42:39  
Phil Bratby 19th 43:02 1st V55
Geoff Pettengell 28th 44:11  
Jim Bradbury 48th 46:21  
Derek Dale 50th 46:37  
Matt Plummer 65th 48:51  
Pete Doyle 80th 50:28  
Steve Dunn 82nd 50:32  
Rich Benson 90th 50:51  
Paula Kennerley 93rd 51:01  
Austin Farr 97th 51:46  
Dave S Taylor 104th 52:52  
Dave C Taylor 107th 53:36  
Terry Dykes 109th 54:04  
Dave Campbell 132nd 57:57  
Ella Lyman 135th 59:05  
Margaret Fox 143rd 62:49  

Sunday 14th July - CHEADLE 4

Bryan Lomas 19th 23:47 Group B winner
Pete Nolan 48th 25:36 2nd V55

Saturday 13th July - BUXTON 5

Pete Doyle 70th 36:53 151 ran, hot and hilly!

Thursday 11th July - MARSHES HILL SUMMER SERIES

John Amies 11th   37:26 1st V60
Geoff Pettengell 34th 40:41  
Derek Dale 57th   43:07  
Pete Doyle 65th 44:06  
Matt Plummer 66th 44:07  
Steve Dunn 73rd 44:40  
Gill Armstrong 74th 44:40  
Paula Kennerley 79th 45:17  
Rich Benson 85th 45:36  
Dave S Taylor  92nd 46:51  
Terry Dykes 93rd 46:52  
Austin Farr 96th 47:24  
Dave Campbell 104th 48:43  
Ella Lyman 122nd 51:36  
Felicity Doyle 133rd 53:33 3rd LV40
Margaret Fox 138th 56:21 1st LV60

Thursday 4th July - SHUTLINGSLOE SUMMER SERIES

John Amies 13th 28:05 1st V60
Geoff Pettengell 15th 28:26 1st V40
Phil Bratby 20th 29:00 1st V55
Derek Dale 55th 32:41  
Matt Plummer 66th 34:02  
Austin Farr 68th 34:12  
Steve Dunn 71st 34:31  
Rich Benson 86th 35:16  
Dave S Taylor 95th 35:54  
Dave Campbell 98th 36:43  
Margaret Fox 150th 44:51 1st LV60

Thursday 27th June - OAKAMOOR SUMMER SERIES

John Amies 16th 31:30 1st V60
Jim Bradbury  44th 34:21 3rd V55
Derek Dale 60th 35:47  
Pete Doyle 71st 36:52  
Matt Plummer 86th 37:50  
Paula Kennerley 88th 38:05  
Mike Laurence 89th 38:09  
Austin Farr 93rd 38:20  
Trevor Thorndyke 95th 38:34  
Gill Armstrong 98th 38:52  
Rich Benson 101st 39:26  
Dave S Taylor 109th 40:04  
Dave Campbell 112th 40:43  
Dot Tanner 129th 42:45  
Derek Lucas 136th 43:19  

Sunday 23rd June - STAFFORD 10K

Bryan Lomas  19th 35:27 Group Winner and PB
Pete Nolan 54th 38:36  

Sunday 23rd June - BLACKPOOL HALF MARATHON

Dave Campbell  137th 1:37:10  
Felicity Doyle 433rd 1:55:00  
Sally Budden 556th 2:03:00 Debut and PB

Sunday 23rd June - GRASMERE GALLOP (7+ miles)

Grant Silk  123rd 57:11  
Dave S Taylor 148th 58:46 PB

Thursday 20th June - DERBYSHIRE BRIDGE SUMMER SERIES

Jim Bradbury  44th 29:32
Derek Dale 56th 30:29  
Austin Farr 67th 31:20  
Matt Plummer 77th 32:32  
Rich Benson 84th 33:10  
Terry Dykes 87th 33:13  
Trevor Thorndyke 89th 33:16  
Paula Kennerley 92nd 33:27 2nd Lady
Gill Armstrong 96th 34:01 3rd Lady
Dave Campbell 115th 36:09  
Derek Lucas 118th 36:29  
Ella Lyman 126th 38:01  
Margaret Fox 139th 41:31 1st LV60

Sunday 16th June - POTTERIES MARATHON

Bryan Carr  6th 2:50:53 Debut and PB
Bryan Lomas 7th 2:53:09 Debut and PB
Dave Taplin 16th 3:09:39 21st Potteries Run (every one that is)
Geoff Pettengell 172nd 4:00:02  
Paula Kennerley   4:20:00 Relay team

Thursday 13th June - TITTESWORTH SUMMER SERIES

Geoff Pettengell  41st 32:37  
Derek Dale 59th 33:55  
Mike Laurence 87th 36:37  
Paula Kennerley 89th 36:56  
Terry Dykes 99th 37:44  
Gill Armstrong 100th 37:48  
Dave Campbell 113th 39:02  
Derek Lucas 121st 39:28  
Dot Tanner 133rd 41:10  
Ella Lyman 145th 42:38  
Margaret Fox 149th 43:33 1st LV60
Trevor Thorndyke 151st 44:01  
Sally Budden 168th 47:01  

Thursday 6th June - St. EDWARDS CHEDDLETON SUMMER SERIES

Phil Bratby  16th 31.25 1st V55
Derek Dale     36th 33:52
Matt Plummer     56th 35:09  
Pete Doyle  57th 35:12  
Mike Laurence    58th 35:19  
Dave C Taylor    80th 36:54  
Dave S Taylor    83rd 37:20  
Terry Dykes    86th  37:44  
Paula Kennerley    92nd  38:10  
Dave Campbell    94th  38:40  
Ella Lyman    100th  39:38 3rd LV35
Dot Tanner    107th  40:41 3rd LV50
Felicity Doyle    115th  42:33 3rd LV40
Margaret Fox    124th  43:46 1st LV60
Helen Drummond    125th  43:49 Debut in Summer Series
Sally Budden    140th  48:45 Debut in Summer Series

Wednesday 5th June - WESTBRIDGE 5

Bryan Lomas  9th 30:04  
Pete Nolan 41st 33:48  
Dave Campbell 110th 38:47  

Saturday 1st June - WINCLE TROUT RACE

Phil Bratby  18th 36:46  
Pete Nolan 24th 38:17 Slight detour!
Pete Doyle 37th 41:24 Slight detour!
Mike Laurence 39th 41:51  
Rich Benson 57th 46:06  
Terry Dykes 59th 46:20  
Harry Stubbs 62nd 46:33  

Sunday 26th May - PRE-POTTS 20

Bryan Lomas  4th 2:02:49  

Sunday 26th May - CHESTER HALF MARATHON

Karen Green  251st 1:30:50  
Jerry Comerford 300th 1:32:27  
Phil Buxton 438th 1:35:50  
Dave Fussell 664th 1:41:27  
Val Fussell 667th 1:41:28 PB
Matt Plummer 703rd 1:42:13  
Paula Kennerley 710th 1:42:20 PB
Dave S Taylor 742nd 1:42:52 PB
Sarah Constable 1099th 1:51:02  
Ella Lyman 1233rd 1:53:59  
Margaret Fox 1246th 1:54:20  
Liz Sweatman 1459th 1:59:54  

Wednesday 15th May - SHINING TOR RACE

Pete Nolan  41st 47:55  

Sunday 12th May - UTTOXETER HALF MARATHON

Bryan Lomas  14th 1:21:10  

Wednesday 1st May - CLAYTON 10K

Bryan Lomas  20th 37:18  
Steve Bacon 39th 38:49  
Pete Nolan 61st 39:55  
Jim Bradbury 78th 40:48  
Rich Benson 172nd 46:53  

Sunday 21st April - STRATFORD MARATHON

Ella Lyman  235th 4:15:49 PB
Len Frodsham 236th 4:15:49 PB

Sunday 21st April - STRATFORD HALF MARATHON

Felicity Doyle  473rd 1:49:58  
Clare Holdcfroft 726th 1:59:02  

Sunday 14th April - LONDON MARATHON

Steve Bacon  3,074th 3:18:33 PB
Sarah Constable 6,473rd 3:38:45 Debut and PB
Dave Fussell 7,184th 3:42:09  
Matt Plummer 9,601st 3:51:45  
Dave C Taylor 13,204th 4:05:01  
Liz Sweatman 17,145th 4:21:13  

Sunday 7th April - PARIS MARATHON

Dave Campbell   3:35:00  

Sunday 7th April - NEWCASTLE 7

Felicity Doyle 232nd 57:27  
Margaret Fox  260th 61:57  

Sunday 31st March - SOUTH CHESHIRE 10K

Bryan Lomas 12th 36:20  
Steve Bacon  36th 39:18  
Dave Campbell 56th 43:20  
Steve Dunn 70th 45:31  
Margaret Fox 115th 55:31  

Sunday 24th March - EDALE SKYLINE

John Amies  40th 3:35:23 1st V60

Sunday 24th March - WILMSLOW HALF MARATHON

       2,931 finished, winner in record time 1:02:57
Steve Bacon  234th 1:25:23  
Paul Sellers 401st 1:30:08  
Dave C Taylor 562nd 1:33:23  
Pete Doyle 590th 1:33:58  
Sarah Constable 711th 1:36:12 PB
Matt Plummer 1117th 1:42:28  
Trevor Thorndyke 1163rd 1:43:05  
Ella Lyman 1169th 1:43:13 PB
Len Frodsham 1232nd 1:43:58 PB
Sue Spencer 1632nd 1:49:32  
Nel Moore 1978th 1:55:00  
Liz Sweatman 2105th 1:56:59  

Sunday 24th March - DERBY DUATHLON

Bryan Lomas  5th 1:07:56 Run1 26:12, Bike 26:08, Run2 15:36

Sunday 24th March - STAFFORD HALF MARATHON

      728 ran, winner back in 1:10:16
Dave Campbell  164th 1:33:08 31st in age group
Derek Lucas 440th 1:48:45 27th in age group
Clare Holdcroft 494th 1:52:28 25th Lady

Saturday 23rd March - CONISTON 14

Dave Green  597th 1:54:52  

Sunday 10th March - STAFFORD 20

Bryan Lomas  9th 2:05:29  

Sunday 10th March - CLOUD 9 CHALLENGE

Pete Nolan  49th 1:10:22 3rd V55
Len Frodsham 139th 1:25:40   
Ella Lyman 161st 1:31:20  

Saturday 9th March - DELAMERE 10 

John Amies    57:58  
Steve Bacon   59:27  
Derek Dale   63:10  
Phil Buxton   70:17  

Sunday 3rd March - CHEADLE SPRING 5

Steve Dunn  66th 34:35  
Neil Warren 71st 35:42  

Sunday 24th February - VILLAGE BAKERY HALF MARATHON

Clare Holdcroft    1:48:00  

Sunday 17th February - ALTON TOWERS 10K

Steve Dunn  39th 44:33  

Sunday 10th February - TIGGER TOR FELL RACE

Mike Laurence    1:42:00  

Sunday 3rd February - ALSAGER 5

      786 ran, winner home in 23:26!
Bryan Lomas  91st 28:50 Debut as a Harrier
Steve Bacon 183rd 31:04  
Harold Pinkney 192nd 31:23  
Pete Nolan 226th 32:06  
Jim Bradbury 254th 32:38  
Dave Campbell 321st 33:48  
Pete Doyle 328th 33:57  
Steve Dunn 385th 35:12  
Terry Dykes 455th 36:32  
Neil Warren 487th 36:49  
Len Frodsham 505th 37:24  
Dave S Taylor 542nd 38:16  
Felicity Doyle 607th 41:10  
Liz Sweatman 671st 43:46  
Margaret Fox 677th 44:11  

Sunday 20th January - FOUR VILLAGES HALF MARATHON

Steve Bacon  259th 1:30:27  
Dave Fussell 277th 1:31:29  
Pete Doyle 349th 1:33:30  
Dave Campbell 367th 1:34:19  
Dave C Taylor 456th 1:36:48  
Matt Plummer 723rd 1:43:27  
Trevor Thorndyke 826th 1:46:42  
Val Fussell 843rd 1:47:18  
Sue Spencer 911th 1:49:10  
Nel Moore 1026th 1:52:34  

Saturday 19th January - ASHURST BEACON RACE

John Amies  45th 42:51  
Steve Bacon 60th 45:27  

Saturday 5th January - CANNOCK CHASE TRIGS

Bryan Carr  4th 1:41  
John Amies   1:58  
Steve Bacon   2:02  
Felicity Doyle   2:38  
 

Home > Results > 2002